Tipy na výlet

V Šatově a jeho okolí můžete navštívit stovky vinných sklípků a ochutnat místní bohatství. Každoročně se tu pořádají ochutnávky vína s pohoštěním,dale pak Znojemské vinobraní a Burčák Fest.

Cyklotrasy, data a videa zde. Okolí Šatova nabízí široké možnosti cyklistických okruhů a tras s různou úrovní technické a fyzické náročnosti. Méně zdatní cyklisté uvítají především silnice III.třídy podél Národního parku Podyjí kolem Znojma až do Vranova. Majitelé horských kol s průměrnou kondicí nadchne cyklovýlet přes Kraví horu, vinici Šobes a dále až do Vranova nad Dyjí nebo cesty v přírodním parku Gránice mezi Znojmem a Hradištěm.

Nádherný malovaný sklep, který je vyzdoben malbami od lidového umělce Maxmilliana Appeltauera. Tento vinný sklep se nachází v pískovcovém svahu v Šatově. Sice tento sklep je znám jako vinným, zato se v něm nikdy víno neskladovalo ani vevyrábělo. Pravděpodobně už od samého počátku tento sklep měl mít funkční soukromé vinárny a být místem příjemného posezení.

Jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic evropských vinařských poloh – Šobes se nachází v hlubokém údolí Dyje na úbočí skladního ostrohu v srdci Národního parku Podyjí. Díky ideální poloze vinice na prosluněném svahu, který je chráněn ze severovýchodu i severozápadu proti větrům a také díky nadmořské výšce, šobeské víno dosahuje vynikajících vlastností. I řeka Dyje, která obtéká, rozdíl teplot ve dne a vnoci, ale také kyselá hlína na rulovém podkladě, které přes den nasává sluneční teplo a v noci ho vyzařuje přispívá k celkovému úspěchu.

Nejmladší a nejmenší tuzemský národní park, vyhlášený roku 1992, se na 62 km2 táhne podél řeky Dyje od Znojma až po Vranov nad Dyjí, kde na národní park navazuje rekreační oblast Vranovská přehrada. Podyjí je tvořeno převážně hlubokým údolím meandrující řeky Dyje. Na strmých svazích rostou hluboké lesy s teplomilnou faunou a florou.

Pokud máte rádi víno a chcete zažít neopakovatelnou atmosféru středověké slavnosti, zakomponovanou do originálních historických kulis dobové architektury, Znojemské historické vinobraní je pro Vás tou pravou příležitostí. Tato slavnost, která byla poprvé uvedena v roce 1966, připomíná návštěvu českého krále Jana Lucemburského, který Znojmo navštívil se svým doprovodem v roce 1327.
Čeká Vás historický průvod městem s pochodněmi v pátek večer a v sobotu odpoledne.
Rytířské turnaje na koních v Premonstrátském klášteře Znojmo-Louka v pátek i v Sobotu.

Znojemské podzemí patří k unikátním historickým památkám nejen v České Republice, ale i v rámci střední Evropy. Jedná se o systém podzemních chodeb a sklepů, který je dlouhý téměř 27 km a má až 4 patra. Počátek budování chodeb spadá do přelomu 14. a 15. století. Na stavbě při které se vytežilo 50 až 55 tisíc krychlových metrů tvrdé skály, se podíleli nádeníci, dělníci a městská čeleď, jeden z nálezů dosvědčuje také podíl jihlavských havířů

Loucký klášter je místo nebeského klidu. Tyto starodávné kláštery byli využívány jako hospodářská a společenská centra v každém kraji. Aniž bychom věděli čím, stále nás svoji zvláštností přitahují. Jedním z nejvýznamějších klášterních komplexů ve střední Evropě je klášter v Louce u Znojma, který vás zaujme svým vřelým přijetím. Tento klášter byl založen v roce 1190 knížetem Konrádem Ottou společně s jeho matkou Marií. Můžete zde nalézt nevšední úkazy architektury, doplněné dalšími uměleckými artefakty.

Pěchotní srub se nachází na jižní straně Šatova a je jedinou velkou pevností, která se dochovala na jižní Moravě a je zpřístupněna veřejnosti. Tato pevnost byla dokončena v roce 1938, a v osudném září tohoto roku neměl ani posádku ani výzbroj. Až v roce 1948 byl dokončen zcela, rok poté byl vyzbrojen pancéřovými zvony. V roce 1951 byl srub vybaven částečně a v roce 1960 armáda přezbrojila novým protitankovým kanónem ráže 85 mm vzor 44/59. Původní výbava pevnosti z konce 30.let byla využívána až do 90.let minulého století speciální jednotkou.

Jestli se vydáte po hojně využívané cyklostezce od Louckého kláštera k vinici Šobes, zhruba v polovině cesty narazíte na vinařskou obec Havraníky. Tato obec se může pyšnit dlouhými vinnými sklepy dosahující délky nejenom sta metrů ale dokonce kilometrů. Přímo u cyklostezky, uprostřed mladých vinic, vznikl ochutnávkový stánek, kde můžete zakoupit širokou škálu vín. Z tohoto místa během ochutnávky výborných vín, můžete obdivovat překrásný výhled do kraje. Hned opodál můžete navštívit poutní kapli, kde se v roce 1680 stal zázrak.

Přímětický vinný sklep si na své konto může připsat několik nej: Patří k největším křížovým sklepům na světě, zrají v něm ta nejlepší znojemská vína a unikátní je i zdejší akustika, na jejíž adresu nešetřil chválou dokonce slavný dirigent Rafael Kubelík. Raritou je zejména takzvaný jezuitský telefon – když potichu promluvíte do zdi, váš hlas se po klenbě donese na opačnou stranu chodby. Křížový sklep v Příměticích si nechala postavit znojemská jezuitská kolej v letech 1740–1756 na půdorysu ve tvaru kříže.

Lákají vás legendy a tajemný svět zázraků? Pak při svém putování nesmíte zapomenout na Hnanice, vinařskou obec jižně od Znojma. Ke zdejší kapli sv. Wolfganga přicházeli od 13. století poutníci z celé Evropy, aby se omyli v zázračných uzdravujících vodách chrámové studánky. V blízkém lese navíc žil poustevník Daníž, proslavený léčitelskými schopnostmi. Protože zdejší poutě bývaly opravdu velkolepé, kaple záhy přestala stačit počtu zájemců.

Město známé pěstováním vína, městská památková rezervace. Staré město je obehnáno z části zachovanými hradbami s několika věžemi. Ve středu náměstí stojí renesanční radnice vytvořená v 16.století z mariánské kaple. Z radnice vede vchod do podzemních katakomb vzniklých z vinných sklepů, rozkladajících se pod celým městem.
Dále: Verderberhaus, dominikánský kostel, zámek Gatterburk, kostel sv. Štěpána, městské muzeum, větrný mlýn z roku 1772, zbytky barokní křížové cesty a další pamětihodnosti.

Líbí se Vám značková móda?

Máte skvělou možnost nakupovat ve Freeportu. Nikde jinde nekoupíte značkovou módu levněji. 65 obchodů, ve kterých si vyberete z přibližně 200 světových značek, kadeřnický salón, 6 kaváren a restaurací učiní z nakupování příjemný a jedinečný zážitek.

Excalibur City leží na hranicích mezi naší republikou a Rakouskem, u hraničního přechodu Hatě, Znojmo cca 5 min autem. V sousedství Excalibur City se nachází outletové centrum Freeport. V Shopping Centru najdete vedle obřího supermarketu prodej hraček, levného alkoholu a tabáku ... Rozmanité zboží naleznete v třiceti buticích, obchůdcích, kadeřnických a masážních salónech na ploše 4000 m2.

Předchůdcem vranovského zámku byl hrad, založený na strmém ostrohu nad řekou Dyjí nejpozději v 11. století coby součást podyjské obranné soustavy. Na stejném místě pak nechal koncem 17. století rod Althannů vybudovat nádherné barokní sídlo, jehož nejcennější části projektoval vynikající rakouský architekt J. B. Fischer z Erlachu. Dominantou zámeckého areálu je vedle kaple Nejsvětější Trojice zejména umělecky mimořádně hodnotný Sál předků, jehož kopuli zdobí freska J. M. Rottmayra.

Na skalním ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Želetavkou stojí jeden z nejstarších hradů naší země, který od 11. století chránil jižní hranici českého státu. Bítov, který se dnes zrcadlí ve vodách Vranovské přehrady, byl několikrát přestavován, naposled během 19. století rodem hrabat z Daunů. Tehdy vzniklo romantické novogotické sídlo s půvabnými interiéry, vyzdobenými jedinečnou kolekcí iluzivních maleb.